Jarosław Wardęga


Jarosław Piotr Wardęga, urodzony 11 maja 1964 roku w Zgorzelcu, jest postacią o szerokim zakresie działalności. Jest on polskim politykiem, menedżerem oraz dziennikarzem, co czyni go wszechstronnie utalentowanym człowiekiem.

W czasach PRL wykazał się również jako aktywny działacz opozycyjny, co świadczy o jego odwadze i zaangażowaniu w walkę o demokratyczne wartości w Polsce. Jego osiągnięcia i aktywności na przestrzeni lat są istotnym elementem jego biografii.

Życiorys

Jarosław Wardęga, po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Lubaniu w 1983 roku, zaangażował się w działalność opozycyjną we Wrocławiu. Jego aktywność w tym zakresie doprowadziła do przystąpienia do Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Wardęga był również współzałożycielem Inicjatywy Walki Czynnej oraz Duszpasterstwa Akademickiego, a w 1987 roku stał się członkiem oraz ogólnopolskim koordynatorem Pomarańczowej Alternatywy. Jego działania obejmowały m.in. kolportaż różnorodnych pism podziemnych oraz książek wydawanych przez „Kulturę” i Niezależną Oficynę Wydawniczą NOWA.

Warto zaznaczyć, że był on bliskim współpracownikiem Józefa Piniora. W 1987 roku Wardęga stał się także członkiem założycielem Polskiej Partii Socjalistycznej, a po rozłamie uczestniczył w działalności PPS-Rewolucji Demokratycznej. Niestety, w tym okresie stał się obiektem represji, a jego najcięższe doświadczenie miało miejsce 4 lipca 1988, gdy został zatrzymany przez służbę bezpieczeństwa po akcie protestu przeciwko procesom politycznym. Na przestrzeni swojego życia miał zaszczyt pełnić funkcję emisariusza PPS-RD w Rządzie RP na Uchodźstwie w Londynie oraz współpracować z Partią Pracy. Jego praca była na tyle wpływowa, że przez rok prowadził biuro informacyjne ugrupowania we Wrocławiu.

Wardęga zaangażował się także w sprzeciw wobec wyborów z dnia 4 czerwca 1989. Od 1990 do 1993 roku kierował biurem prasowym Miejskiej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność”. Później związał się z Bezpartyjnym Blokiem Wspierania Reform, pełniąc przez pewien czas funkcję szefa biura poselskiego Zdzisława Pisarka. W wyborach w 1997 roku otwierał jeleniogórską listę okręgową Bloku dla Polski.

Od 1997 do 2001 roku był na czołowej pozycji dolnośląskich struktur Chrześcijańskiej Demokracji III RP, a także zasiadał w jej zarządzie krajowym. W kolejnych latach pracował jako asystent prezesa oraz specjalista ds. marketingu i public relations w Ruch SA oraz KGHM Polska Miedź. W latach 2002–2005 pełnił funkcję zastępcy pełnomocnika ds. integracji europejskiej Józefa Piniora w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu. Z kolei od 2004 do 2009 roku był asystentem Piniora w Parlamencie Europejskim.

W 2005 roku, reprezentując Socjaldemokrację Polską, kandydował do Senatu w okręgu nr 1, zajmując 12. miejsce na 16 kandydatów. Jego kariera polityczna nie zakończyła się jednak na tym, bowiem w 2007 roku ponownie podjął wyzwanie kandydowania do izby wyższej, tym razem w okręgu nr 3 z ramienia KKW Lewica i Demokraci, gdzie uzyskał 8. miejsce na 11 kandydatów.

Sprawy sądowe

Jarosław Wardęga został oskarżony o poważne przestępstwa związane z korupcją, które obejmowały przyjmowanie łapówek. Razem z Józefem Piniorem mieli oni otrzymywać korzyści finansowe w zamian za załatwianie korzystnych decyzji administracyjnych.

W marcu 2021 roku Sąd Okręgowy we Wrocławiu orzekł o jego winie, w wyniku czego nałożona została kara pozbawienia wolności trwająca 1,5 roku. W sierpniu 2021 roku Varłęda został również nieprawomocnie skazany w odrębnej sprawie korupcyjnej; jego kara wynosiła tym razem 5 lat bezwzględnego pozbawienia wolności.

Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":

Roman Brodniak | Małgorzata Janowska (polityk) | Rafał Gronicz | Robert Winnicki | Marek Kucharski | Cezary Miżejewski

Oceń: Jarosław Wardęga

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:6