W Zgorzelcu odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę zsyłki Polaków na Sybir, które miały miejsce 16 lutego w kościele p.w. Św. Bonifacego. Mieszkańcy, przedstawiciele lokalnych władz oraz członkowie Związku Sybiraków złożyli hołd ofiarom tego tragicznego wydarzenia. Uroczystość, która przyciągnęła uwagę wielu osób, odbyła się z towarzyszeniem chóru oraz pocztów sztandarowych.
Podczas ceremonii złożono wiązanki pod pamiątkową tablicą, którą odsłonięto w 53. rocznicę pierwszej zsyłki. Wydarzenie to miało na celu nie tylko oddanie czci tym, którzy zostali deportowani, ale także przypomnienie o tragicznych wydarzeniach historycznych, które na zawsze odcisnęły piętno na Polskim społeczeństwie. Pamięć o tych, którzy doświadczyli syberyjskich łagrów, jest pielęgnowana przez lokalne Koło Związku Sybiraków.
Warto przypomnieć, że pierwsza masowa deportacja Polaków miała miejsce 10 lutego 1940 roku, obejmując ponad 220 tysięcy ludzi, w tym urzędników państwowych, działaczy społecznych, leśników oraz ich rodziny. Wywiezieni zostali osiedleni w północnych regionach ZSRR, w miejscach takich jak Archangielsk czy Irkuck. Takie wydarzenia nie powinny być zapomniane, a obchody rocznic są ważnym krokiem w kultywowaniu pamięci o ofiarach zsyłki.
Źródło: Urząd Miasta Zgorzelec
Oceń: Obchody 85. rocznicy zsyłki na Sybir w Zgorzelcu
Zobacz Także