Zgorzelec Ujazd, znany również jako Moys, to dzielnica Zgorzelca, zlokalizowana w jego południowej części, u ujścia rzeki Czerwonej Wody do Nysy Łużyckiej. Historia tej miejscowości sięga 1309 roku, kiedy to pojawiły się pierwsze wzmianki o wsi o nazwie Moys. Warto dodać, że od XV wieku była ona częścią miasta Görlitz.
7 września 1757 roku na wzgórzu Holzberg, później zwanym Jäckelsberg, miała miejsce jedna z kluczowych bitew wojny siedmioletniej, znana jako bitwa pod Moys. Moys pozostał częścią Łużyc, a w 1815 roku został przydzielony do Śląska.
W drugiej połowie XIX wieku Moys zyskał charakter miejski, co było wynikiem budowy linii kolejowej 1 września 1847 roku, łączącej Węgliniec z Görlitz. Umożliwiło to również uruchomienie dworca kolejowego. W 1865 roku powstało rozwidlenie Śląskiej Kolejki Górskiej, która kierując się do Lubania i Jeleniej Góry, docierała aż w okolice Karkonoszy. Już w 1869 roku, kursowała przez Podgórze i Wałbrzych do Starego Zdroju.
W 1877 roku zrealizowano budowę nowego budynku dworca. Oprócz różnorodnych branż przemysłowych, na terenie Moys funkcjonowały również kopalnie węgla brunatnego, z których najsłynniejsza nosiła nazwę Friedrich Anna. Plany dotyczące tej kopalni można znaleźć w archiwum górniczym we Freibergu. Niestety, w 1928 roku przestała ona działalność ze względu na niską rentowność oraz częste wypadki. Do dnia dzisiejszego w wielu miejscach można dostrzec zniszczenia górnicze będące efektem działalności tej kopalni.
W miarę jak Moys rozwijał się, przekształcił się z dawniej rolniczej miejscowości i 1 czerwca 1929 roku stał się przedmieściem Görlitz. W 1939 roku, na południe od Moys, powstał oboz dla jeńców wojennych, znany jako Stalag VIII A.
Po zakończeniu II wojny światowej, wskutek podziału miasta na osady po obu stronach Nysy, Moys otrzymał nową nazwę – Ujazd. Został wówczas wcielony do Zgorzelca, a jego niemieccy mieszkańcy byli wysiedlani.
W ciągu lat dworzec Zgorzelec-Ujazd stopniowo tracił na znaczeniu, zwłaszcza po budowie łącznika między dworcem Jerzmanki a Zgorzelec Miasto.
Obecnie w dzielnicy można znaleźć wiele ważnych obiektów, w tym: Parafię pw. św. Jana Chrzciciela, Parafię pw. Matki Bożej Łaskawej, szkołę podstawową nr 2, gimnazjum nr 2, stację kolejową Zgorzelec-Ujazd, oddział poczty oraz kilka zakładów przemysłu odzieżowego.
Przypisy
- WiktorW. Wenzel WiktorW., Der Slawengau Besunzane im Licht der Ortsnamen, 2014 r. Brak numerów stron w książce.
- M.P. z 1947 r. nr 37, poz. 297. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 15.03.1947 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Placówka Straży Granicznej w Zgorzelcu | Zalew Czerwona Woda | Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu | Pałac w Zgorzelcu | Nysa Zgorzelec | Dolina Nysy ŁużyckiejOceń: Zgorzelec Ujazd